تبلیغات
کواهینامه اس اس ال کومودو - comodo ssl certificate - تور گرجستان تفلیس

کواهینامه اس اس ال کومودو - comodo ssl certificate

تور گرجستان تفلیس


بعد از اینکه با اتوبوس از ارمنستان از مرز گرجستان رسیدیم و ویزا هایمان را چک کردیم با پای پیاده به داخل کشور گرجستان وارد میشوید اگر از مرز زمینی ارمنستان آشنا باشید تقریبا سیر کارها همانطور است . احساس عبور از مرز که دو کشور را از هم جدا میکند حس متفاوت و زیبایی است .

به علت فصل سفر  بارش باران زیاد بود اما خوشبختانه باران ها طولانی نبودند و بر سفر ما تاثیر بد نگذاشتند .

سفرنامه تفلیس

نمای بشت بام هاستل ما 

روز اول حضورمان در گرجستان باران سیل مانندی می آمد و به همین دلیل مستقیما به هاستلی که از قبل رزرو کرده بودیم رفتیم و با کمی چرت زدن خستگی راه طولانی را از تن به در کردیم . بعد از اینکه از خواب بیدار شدم باران آرام تر شده و منظره ای فوق العاده زیبایی و مناسب عکس از پنجره اتاق دیده میشد .

پیشنهاد من به تمام کسانی که به تفلیس می آیند این است که حتما مکان محل اقامت خود را خوب چک کنید چون مانند ایروان تفلیس هم شهر کوچکی است و اگر هتل یا هاستل تان در جای مناسبی باشد همه مکان های دیدنی تفلیس را میتوانید پیاده بروید و از خیابان ها و مناظر زیبای شهر هم لذت ببرید .

به عنوان مثال خیابان Betlemi از خیابان های مناسبی است که هم تعداد زیادی هتل میتوانید در آن پیدا کنید و هم تقریبا به همه جا نزدیک است . از میان هتل ها و هاستل های متنوع این خیابان میتوانم به هاستل ناماسته (Namaste) و هتل 3 ستاره کالانگا (Kalanga ) اشاره کنم که هم قیمت مناسبی دارند و هم از مکان مناسبی برخوردارند . خود من به شخصه در هاستل Namaste حضور داشته ام و با خیال راحت میتوانم بگویم شما هم به اندازه من از آن لذت میبرید . کارکنان هاستل بسیار محترمند و حاضرند همواره به شما کمک کنند . دکوراسیون و نقاشی های روی دیوار بسیار جالب و متفاوت است و محیطی گرم و صمیمانه درست کرده . بالکون هایی که در همه اتاق ها هم هست منظره نفیسی را فراهم میکند . بهتر از همه قیمت هاستل است که بسیار مناسب و ارزان است .

سفرنامه تفلیس

مثل همیشه از نقشه به دست با اتوبوس های عمومی شهر به راه افتادیم . از نقشه ابتوا سرسری به جاهای مهم و نقاط دیدنی تفلیس نگاهی انداختیم . مسئله جالب این بود که حتی در هتل ها هم نقشه شهر پولی بود و مبلغی در حدود 7-9 لاری گرجستان باید بابت نقشه بپردازید اما همین نقشه را میتوانید از یک آژانس مسافرتی به رایگان بگیرید .

مقصد اولیه مان را پل Metekhi و کلیسای Metekhi  انتخاب کردیم که عملا روبرو هاستل مان بود . بعد از بازدید از این منطقه با عبور از پل Baratashvili یک مسیر دایره ای کشیدیم .

کلیسای Metekhi  :

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

کلیسای متخی و پادشاه واختانگ

در انتهای رود کورا (Kura) و بعد از عبور از پل به همین نام در روبروی خود مجسمه پادشاه واختانگ که تصور میشود در قرن 12 اُم ساخته شده و در پایین کلیسا قرار دارد را میتوانید ببینید. بعد از دوران اتحاد جماهیر شوروی  کلیسا به عنوان تائتر استفاده میشد که بعد از اعتراض های فراوان و تحصن مردمی بالاخره در سال 1988 بعد از کمی تعمیرات دوباره به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت .

سفرنامه تفلیس

نمای میدان اروپا از حیاط کلیسا

ایستگاه بعدی قرار بود کلیسای جامع سامِبا باشد اما برنامه ها طبق معمول پیش نرفت . کوچه های باریک و بافت تاریخی شهر شما را به سمت خود میکشد و احساس کنجکاوی تان را بر می انگیزد . این منطقه گرجستان بیشتر ارمنی ها اقامت دارند و کلیساهای ارمنی و تائتر های ارمنی و حتی خیابان هایی که نام های ارمنی دارند در این جا وجود دارد .

سفرنامه تفلیس

بعد از کمی پیاده روی متوجه میشوید که کمی خیابان ها شلوغ تر شده اگر در همین مسیر حرکت کنید به بازار محلی میرسید . من هم بدون فکر داخل بازار شدم قسمت بزرگی از وسایلی که در بازار میبینید اجناس ترکیه ای هستند خصوصا بیشتر سبزیجات و میوه ها همگی از ترکیه می آیند .

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

در گرجستان  در بازار ، در رستوران ها ، در بوفه ها و تقریبا در همه جا کارمند زن میبینید و زنان در اقتصاد گرجستان نقش بسیار مهمی دارند . برای مثال شبی تقریبا ساعت 2 صبح به داخل سوپر مارکتی رفتیم که تنها دو زن تنها در آن حضور داشتند البته مانند این اتفاق چند بار دیگر هم اتفاق افتاد .

سفرنامه تفلیس

در اینجا به سمت کلیسای جامع راه افتادم در اینجا میخواهم درباره چیزی که در راه مکررا با آن روبرو شدم صحبت کنم در راه مردم هر جا که از روبرو یا کنار یک کلیسا رد میشدند ، صلیب خود را در می آوردند و کمی دعا کرده و به راه خود ادامه میدادند این اتفاق را در نزدیکی همه کلیسا ها قابل مشاهده است و این خود گواه قوی بر مذهبی بودن مردم گرجستان است .

کلیسای جامع سامِبا :

سفرنامه تفلیس

بر خلاف ظاهرش که بیشتر شبیه کلیساهای بسیار قدیمی است ، ساخت کلیسا سامِبا در سال 2004 به پایان رسید و با 98 متر ارتفاع ، یکی از بلندترین کلیساهای ارتدوکس جهان است . کلیسا جامع سامبا به نوبه ای مظهر و نماد دینی شهر تفلیس است و در بسیاری از نقاط شهر میتوانید آن را مشاهده کنید .

سفرنامه تفلیس

همانطور که از عکس هم مشخص است این کلیسا مورد توجه بسیاری از توریست ها و مردم محلی تفلیس است .

سفرنامه تفلیس

مجسمه ها در سرتا سر شهر دیده میشوند

سفرنامه تفلیس

اگر چه مثل همه سفر ها اینجا هم مسیر تعیین کردم و برای گردش شهری برنامه ریختم اما باور کنید بهترین شکل گشت و گذار در تفلیس پرسه زدن و پیاده روی در کوچه ها و خیابان هاست  . مجسمه های قدیمی و جدید ، بناهای تاریخی ، طبیعت زیبا و ... در اینجا همه چیز در هم آمیخته و معلوم نیست در خیابان بعدی که وارد میشوید چه چیز جالبی منتظر شماست .

برج ساعت :

سفرنامه تفلیس

از پل Baratashvili بگذرید و سمت راست ادامه دهید . با یک برج ساعت کج و کوله مواجه خواهید شد سر ساعت درهای بالای ساعت باز شده و یک فرشته از آن بیرون می آید . در این کوچه که بوی گذشته ها را میدهد کمی استراحت کردیم و یک نوشیدنی گرفتیم .

سفرنامه تفلیس

همانطور که به راه خود ادامه میدهید به خیابانی میرسید که در کنار آن همه گل میفروشند و عطر گلهای تازه همه خیابان را پر کرده .

 

میدان آزادی (Tavisupleba ) :

در ادامه همین خیابان به میدان آزادی یا میدان Tavisupleba میرسید .

نکته جالب : نام سرود ملی یا به اصطلاح مارش گرجستان هم به همین نام یعنی Tavisupleba  است .

سفرنامه تفلیس

در میدان آزادی میتوانید مغازه های کادویی ، رستوران ، کافه و دفتر اطلاعات توریستی را پیدا کنید . به طور شانسی متوجه شدیم که در بهترین زمان و بهترین روز در آنجا حضور داشتیم و افراد نظامی در حال تمرین برای مراسم روز جمهوری گرجستان بودند که چند روز بعد برگذار میشد . اگرچه نمیتوانستیم خیلی نزدیک بشویم اما عکس های فوق العاده زیبایی گرفتیم و این اتفاق برایمان خاطره بسیار عالی شد.

نکته جالب : شما هم میتوانید زمان سفر خود را طبق تقویم و مناسبت های هر کشور انتخاب کنید برای مثال روز 26 می عید جمهوری گرجستان است . قطعا اگر آن روز درتفلیس حضور داشتید حتما به میدان آزادی بروید از مراسم دیدن کنید .

 
خیابان روستاولی :

سفرنامه تفلیس

خیابان بلند روستاولی از میدان آزادی شروع شده و در آن بسیاری از ساختمان های مهم تفلیس قرار دارد که موزه ملی گرجستان ، ساختمان پارلمان گرجستان ، هتل های لوکس ، ساختمان اپرا و چند تا از مهم ترین تائتر های تفلیس تنها قسمتی از آنها هستند .

ظاهر و سبک این خیابان به هیچ وجه مشابه کوچه و خیابان های فرعی و قدیمی تفلیس نیست و از این همه تضاد شگفت زده خواهید شد البته این نکته را ذکر کنم که حتی بعضی از همین بنا های زیبا و شیک خیابان روستاولی هم از پشت منظره ای متفاوت دارند !

سفرنامه تفلیس

ساختمان پارلمان گرجستان

سفرنامه تفلیس

ساختمان اپرا

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

متاسفانه در تفلیس تعداد زیادی گدا هست و این وضعیت در بعضی موارد بسیار شبیه کشور خودمان است !

 

سفرنامه تفلیس

هنگام بازگشت از خیابان روستاولی از کوچه G.Chanturai از سراشیبی تندی به سمت پارک " 8 آوریل " رفتیم . در اینجا کمی استراحت کردیم و از منظره سرسبز پارک لذت بردیم .

در مقصد بعدی به جایی رفتم که به شخصه علاقه زیادی به آن دارم و در هر کشوری حتما به آن سر میزنم  یعنی بازار دست فروش ها جایی مانند جمعه بازار پارکینگ پروانه خودمان . در اینجا از اشیای قدیمی گرفته تا نقاشی و عتیقه جات و مدال های افتخار و لباس های سربازی میتوانید پیدا کنید .

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

در گرجستان هم بازی تخته نرد بسیار رواج دارد و در کوچه خیابان مردان پیر و جوانی را میبینید که در حال بازی اند .

باغ گیاه شناسی:

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس از جاهایی است که به شخصه فکر میکنم هر توریستی باید از آن دیدن کند . از نظر موقعیت جغرافیایی اینجا بسیار نزدیک هاستل ما بود و دسترسی به آن بسیار آسان بود . برای همین در طول اقامت مان دوبار به این جای رویایی و زیبا رفتیم . انواع درختان سرسبز و زیبا و مهم تر از همه یک آبشار در محیط باغ قرار دارد . نکته جالبی که توجهم را جلب کرد این بود که در محوطه باغ در هیچ جا چیزی به نام زباله ندیدیم و همین نشان میدهد که به خوبی از این باغ مراقبت میشه و مردم و مسئولان اهمیت آن را میدانند .

قلعه ناریکالا :

سفرنامه تفلیس

نمای دور قلعه از شب

سفرنامه تفلیس

این قلعه تاریخی در قرن 4 میلادی بنا شده و در طول تاریخ با تغیررات فراوانی روبرو بوده در بنای حال حاضر یک کلیسای کوچک داخل قلعه وجود دارد که به عنوان محل عبادت برای عموم آزاد است . همانجا یکی از جوان های گرجی را گیر آوردیم و از آن خواستیم تا کمی درباره قلعه به ما اطلاعات بدهد او هم اگرچه خیلی مشتاق به نظر نمی آمد اما توضیح داد که ناریکالا (Nari kala) به معنای قلعه کوچک است . منظره از اینجا فوق العاده زیباست و پیشنهاد میدهم کمی در اینجا بایستید و از هوای تازه و منظره بینظیر شهر تفلیس لذت ببرید .

از میدان آزادی میتوانید با تله کابین های کوچک به اینجا بیاید .

نکته : شب ها قلعه تعطیل میشود و دیگر اجازه ورود ندارید پس بهتر است در تور گرجستان بازدید از این مکان زیبا را در برنامه صبحتان قرار دهید .

سفرنامه تفلیس

در نزدیکی قلعه میتوانید از مجسمه "مادر گرجستان" دیدن کنید . اگر به ارمنستان سفر کرده باشید این مجسمه برایتان بسیار آشنا خواهد بود !

پارک  Mtatsminda :

سفرنامه تفلیس

پارک Mtatsminda در مرتفع ترین نقطه شهر قرار دارد و یک پارک چند منظوره است . داخل پارک جنگل ، شهر بازی ، رستوران ، کافه و ... است . برای رسیدن به اینجا میتوانید از تله استفاده کنید . حتی اگر با ماشین شخصی خودتان هم بیایید از یک جایی به بعد باید ماشین را در پارکینگ بگذارید ئ باقی مسیر را پیاده طی کنید .

سفرنامه تفلیس

مجسمه های حلبی داخل پارک

2- 3 روز برای گشت کامل تفلیس کافی است اگرچه من همه را به طور خلاصه توضیح دادم اما زمان و مسافت بین این مکان ها فاکتور مهمی است .

به عنوان یک نکته باید بگم که در گرجستان مثل ایران چون از تاکسیمتر استفاده نمیکنند برای همین قبل از سوار شدن و حرکت کردن چون هاتون روبزنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید . من به شخصه برای مسافتی نسبتا طولانی 5 لاری و برای مسافت هاستل تا فرودگاه که چیزی حدود 17 کیلومتر بود 15 لاری پرداختم .

به عنوان نکته آخر باید بگم که من تنها مهم ترین و برجسته ترین مکان های دیدنی تفلیس را معرفی کردم و در هتل ها میتوانید انواع تور تفلیس را پیدا کنید . همچنین در جای جای شهر مکان هایی با اسم " I love Tbilisi" هست که میتوانید از اینترنت wifi رایگان استفاده کنید .

امیدوارم از سفرنامه گرجستان ما لذت ببرید و بتوانید از این اطلاعات در تور گرجستان تفلیس خود استفاده کنید.

 

پنجشنبه 31 مرداد 1398 08:05 ق.ظ
i http://cialisles.com/ cialis 20 mg best price; today come comprare cialis senza ricetta http://cialisles.com and
cialis;
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:22 ب.ظ
definitely nothing [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]over the counter
viagra walmart[/url] under usual
new charity generic Viagra walmart Pharmacy ever wine
چهارشنبه 30 مرداد 1398 08:28 ق.ظ
sildenafil only works sometimes where to buy viagra
over the counter http://www.viagrapid.com/ best generic viagra websites home substitute for sildenafil
سه شنبه 29 مرداد 1398 04:49 ق.ظ
can you buy sildenafil over the counter in uk viagra sale supplements to take
with sildenafil
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:58 ب.ظ
reviews for generic viagra http://viagenupi.com/ cheap sildenafil.
sildenafil wikipedia the free encyclopedia.
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:21 ق.ظ
loud dream https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100mg, widely package
fast text buy silagra 100 mg pills equally newspaper
دوشنبه 28 مرداد 1398 02:15 ق.ظ
how long do you last with tadalafil http://cialisles.com/ http://cialisles.com/
یکشنبه 27 مرداد 1398 12:56 ب.ظ
sildenafil and energy drinks http://triviagra.com/ triviagra.com
دوشنبه 12 فروردین 1398 02:22 ق.ظ
great website , plenty of useful inforamtion here..im very happy that i came across this duirng my hunt for something concerning this
پنجشنبه 8 فروردین 1398 03:17 ق.ظ
levitra where to buy
viagra without a doctor prescription
cheap cialis usa
جمعه 8 دی 1396 10:26 ب.ظ
اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
عالیییی بود
پنجشنبه 13 مهر 1396 12:22 ب.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر
اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار دهید
سه شنبه 11 مهر 1396 11:38 ق.ظ
مناقصات تجهیز سالن های آمفی
تئاتر، سینما، جلسات
یکشنبه 2 مهر 1396 10:06 ق.ظ
خیلی خوب بود ممنون
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:16 ق.ظ
Thank you for another excellent article. Where else may anybody get that kind
of information in such a perfect means of writing? I've a presentation next week, and I'm at the
look for such info.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:19 ق.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying
your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any points for newbie blog writers?

I'd certainly appreciate it.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 02:59 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very
hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.
I must say you've done a amazing job with this.

Additionally, the blog loads extremely quick for me on Safari.
Superb Blog!
جمعه 6 مرداد 1396 07:20 ق.ظ
Amazing! Its actually amazing paragraph, I have got much clear idea about from this paragraph.
شنبه 31 تیر 1396 08:09 ق.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running
off the screen in Firefox. I'm not sure if this is
a format issue or something to do with internet browser compatibility but I
thought I'd post to let you know. The style and design look great though!
Hope you get the problem solved soon. Many thanks
شنبه 31 تیر 1396 04:58 ق.ظ
What i do not realize is in truth how you are now not really a
lot more smartly-appreciated than you might be right now.

You are very intelligent. You realize thus significantly with regards to this
subject, made me for my part imagine it from so many various angles.

Its like men and women aren't fascinated except it is one thing to do with Woman gaga!

Your own stuffs excellent. All the time care for it up!
شنبه 3 تیر 1396 04:29 ب.ظ
Inspiring quest there. What happened after? Good luck!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 07:53 ب.ظ
Thanks for finally writing about >کواهینامه اس اس ال کومودو -
comodo ssl certificate - تور گرجستان تفلیس
<Liked it!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 09:47 ق.ظ
Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this website.
جمعه 26 خرداد 1396 10:27 ب.ظ
Hi, i think that i noticed you visited my weblog thus i came to go back the choose?.I'm trying to in finding things to
enhance my site!I assume its adequate to use a few of your
ideas!!
دوشنبه 22 خرداد 1396 11:34 ق.ظ
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I
stumbleupon every day. It's always useful to read through content from other
writers and use a little something from their web sites.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 06:08 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on تور. Regards
دوشنبه 1 خرداد 1396 04:12 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is really pleasant.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 04:49 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate
to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share
this blog with my Facebook group. Talk soon!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 07:44 ق.ظ
That is very fascinating, You're an overly professional blogger.
I've joined your feed and look ahead to seeking extra of your great post.
Additionally, I've shared your website in my social networks
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 03:12 ب.ظ
If you would like to improve your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most
up-to-date news update posted here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
comment fab icon
comment fab icon
کواهینامه اس اس ال کومودو - comodo ssl certificate
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شاد باش
لینک دوستان

بعد از اینکه با اتوبوس از ارمنستان از مرز گرجستان رسیدیم و ویزا هایمان را چک کردیم با پای پیاده به داخل کشور گرجستان وارد میشوید اگر از مرز زمینی ارمنستان آشنا باشید تقریبا سیر کارها همانطور است . احساس عبور از مرز که دو کشور را از هم جدا میکند حس متفاوت و زیبایی است .

به علت فصل سفر  بارش باران زیاد بود اما خوشبختانه باران ها طولانی نبودند و بر سفر ما تاثیر بد نگذاشتند .

سفرنامه تفلیس

نمای بشت بام هاستل ما 

روز اول حضورمان در گرجستان باران سیل مانندی می آمد و به همین دلیل مستقیما به هاستلی که از قبل رزرو کرده بودیم رفتیم و با کمی چرت زدن خستگی راه طولانی را از تن به در کردیم . بعد از اینکه از خواب بیدار شدم باران آرام تر شده و منظره ای فوق العاده زیبایی و مناسب عکس از پنجره اتاق دیده میشد .

پیشنهاد من به تمام کسانی که به تفلیس می آیند این است که حتما مکان محل اقامت خود را خوب چک کنید چون مانند ایروان تفلیس هم شهر کوچکی است و اگر هتل یا هاستل تان در جای مناسبی باشد همه مکان های دیدنی تفلیس را میتوانید پیاده بروید و از خیابان ها و مناظر زیبای شهر هم لذت ببرید .

به عنوان مثال خیابان Betlemi از خیابان های مناسبی است که هم تعداد زیادی هتل میتوانید در آن پیدا کنید و هم تقریبا به همه جا نزدیک است . از میان هتل ها و هاستل های متنوع این خیابان میتوانم به هاستل ناماسته (Namaste) و هتل 3 ستاره کالانگا (Kalanga ) اشاره کنم که هم قیمت مناسبی دارند و هم از مکان مناسبی برخوردارند . خود من به شخصه در هاستل Namaste حضور داشته ام و با خیال راحت میتوانم بگویم شما هم به اندازه من از آن لذت میبرید . کارکنان هاستل بسیار محترمند و حاضرند همواره به شما کمک کنند . دکوراسیون و نقاشی های روی دیوار بسیار جالب و متفاوت است و محیطی گرم و صمیمانه درست کرده . بالکون هایی که در همه اتاق ها هم هست منظره نفیسی را فراهم میکند . بهتر از همه قیمت هاستل است که بسیار مناسب و ارزان است .

سفرنامه تفلیس

مثل همیشه از نقشه به دست با اتوبوس های عمومی شهر به راه افتادیم . از نقشه ابتوا سرسری به جاهای مهم و نقاط دیدنی تفلیس نگاهی انداختیم . مسئله جالب این بود که حتی در هتل ها هم نقشه شهر پولی بود و مبلغی در حدود 7-9 لاری گرجستان باید بابت نقشه بپردازید اما همین نقشه را میتوانید از یک آژانس مسافرتی به رایگان بگیرید .

مقصد اولیه مان را پل Metekhi و کلیسای Metekhi  انتخاب کردیم که عملا روبرو هاستل مان بود . بعد از بازدید از این منطقه با عبور از پل Baratashvili یک مسیر دایره ای کشیدیم .

کلیسای Metekhi  :

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

کلیسای متخی و پادشاه واختانگ

در انتهای رود کورا (Kura) و بعد از عبور از پل به همین نام در روبروی خود مجسمه پادشاه واختانگ که تصور میشود در قرن 12 اُم ساخته شده و در پایین کلیسا قرار دارد را میتوانید ببینید. بعد از دوران اتحاد جماهیر شوروی  کلیسا به عنوان تائتر استفاده میشد که بعد از اعتراض های فراوان و تحصن مردمی بالاخره در سال 1988 بعد از کمی تعمیرات دوباره به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت .

سفرنامه تفلیس

نمای میدان اروپا از حیاط کلیسا

ایستگاه بعدی قرار بود کلیسای جامع سامِبا باشد اما برنامه ها طبق معمول پیش نرفت . کوچه های باریک و بافت تاریخی شهر شما را به سمت خود میکشد و احساس کنجکاوی تان را بر می انگیزد . این منطقه گرجستان بیشتر ارمنی ها اقامت دارند و کلیساهای ارمنی و تائتر های ارمنی و حتی خیابان هایی که نام های ارمنی دارند در این جا وجود دارد .

سفرنامه تفلیس

بعد از کمی پیاده روی متوجه میشوید که کمی خیابان ها شلوغ تر شده اگر در همین مسیر حرکت کنید به بازار محلی میرسید . من هم بدون فکر داخل بازار شدم قسمت بزرگی از وسایلی که در بازار میبینید اجناس ترکیه ای هستند خصوصا بیشتر سبزیجات و میوه ها همگی از ترکیه می آیند .

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

در گرجستان  در بازار ، در رستوران ها ، در بوفه ها و تقریبا در همه جا کارمند زن میبینید و زنان در اقتصاد گرجستان نقش بسیار مهمی دارند . برای مثال شبی تقریبا ساعت 2 صبح به داخل سوپر مارکتی رفتیم که تنها دو زن تنها در آن حضور داشتند البته مانند این اتفاق چند بار دیگر هم اتفاق افتاد .

سفرنامه تفلیس

در اینجا به سمت کلیسای جامع راه افتادم در اینجا میخواهم درباره چیزی که در راه مکررا با آن روبرو شدم صحبت کنم در راه مردم هر جا که از روبرو یا کنار یک کلیسا رد میشدند ، صلیب خود را در می آوردند و کمی دعا کرده و به راه خود ادامه میدادند این اتفاق را در نزدیکی همه کلیسا ها قابل مشاهده است و این خود گواه قوی بر مذهبی بودن مردم گرجستان است .

کلیسای جامع سامِبا :

سفرنامه تفلیس

بر خلاف ظاهرش که بیشتر شبیه کلیساهای بسیار قدیمی است ، ساخت کلیسا سامِبا در سال 2004 به پایان رسید و با 98 متر ارتفاع ، یکی از بلندترین کلیساهای ارتدوکس جهان است . کلیسا جامع سامبا به نوبه ای مظهر و نماد دینی شهر تفلیس است و در بسیاری از نقاط شهر میتوانید آن را مشاهده کنید .

سفرنامه تفلیس

همانطور که از عکس هم مشخص است این کلیسا مورد توجه بسیاری از توریست ها و مردم محلی تفلیس است .

سفرنامه تفلیس

مجسمه ها در سرتا سر شهر دیده میشوند

سفرنامه تفلیس

اگر چه مثل همه سفر ها اینجا هم مسیر تعیین کردم و برای گردش شهری برنامه ریختم اما باور کنید بهترین شکل گشت و گذار در تفلیس پرسه زدن و پیاده روی در کوچه ها و خیابان هاست  . مجسمه های قدیمی و جدید ، بناهای تاریخی ، طبیعت زیبا و ... در اینجا همه چیز در هم آمیخته و معلوم نیست در خیابان بعدی که وارد میشوید چه چیز جالبی منتظر شماست .

برج ساعت :

سفرنامه تفلیس

از پل Baratashvili بگذرید و سمت راست ادامه دهید . با یک برج ساعت کج و کوله مواجه خواهید شد سر ساعت درهای بالای ساعت باز شده و یک فرشته از آن بیرون می آید . در این کوچه که بوی گذشته ها را میدهد کمی استراحت کردیم و یک نوشیدنی گرفتیم .

سفرنامه تفلیس

همانطور که به راه خود ادامه میدهید به خیابانی میرسید که در کنار آن همه گل میفروشند و عطر گلهای تازه همه خیابان را پر کرده .

 

میدان آزادی (Tavisupleba ) :

در ادامه همین خیابان به میدان آزادی یا میدان Tavisupleba میرسید .

نکته جالب : نام سرود ملی یا به اصطلاح مارش گرجستان هم به همین نام یعنی Tavisupleba  است .

سفرنامه تفلیس

در میدان آزادی میتوانید مغازه های کادویی ، رستوران ، کافه و دفتر اطلاعات توریستی را پیدا کنید . به طور شانسی متوجه شدیم که در بهترین زمان و بهترین روز در آنجا حضور داشتیم و افراد نظامی در حال تمرین برای مراسم روز جمهوری گرجستان بودند که چند روز بعد برگذار میشد . اگرچه نمیتوانستیم خیلی نزدیک بشویم اما عکس های فوق العاده زیبایی گرفتیم و این اتفاق برایمان خاطره بسیار عالی شد.

نکته جالب : شما هم میتوانید زمان سفر خود را طبق تقویم و مناسبت های هر کشور انتخاب کنید برای مثال روز 26 می عید جمهوری گرجستان است . قطعا اگر آن روز درتفلیس حضور داشتید حتما به میدان آزادی بروید از مراسم دیدن کنید .

 
خیابان روستاولی :

سفرنامه تفلیس

خیابان بلند روستاولی از میدان آزادی شروع شده و در آن بسیاری از ساختمان های مهم تفلیس قرار دارد که موزه ملی گرجستان ، ساختمان پارلمان گرجستان ، هتل های لوکس ، ساختمان اپرا و چند تا از مهم ترین تائتر های تفلیس تنها قسمتی از آنها هستند .

ظاهر و سبک این خیابان به هیچ وجه مشابه کوچه و خیابان های فرعی و قدیمی تفلیس نیست و از این همه تضاد شگفت زده خواهید شد البته این نکته را ذکر کنم که حتی بعضی از همین بنا های زیبا و شیک خیابان روستاولی هم از پشت منظره ای متفاوت دارند !

سفرنامه تفلیس

ساختمان پارلمان گرجستان

سفرنامه تفلیس

ساختمان اپرا

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

متاسفانه در تفلیس تعداد زیادی گدا هست و این وضعیت در بعضی موارد بسیار شبیه کشور خودمان است !

 

سفرنامه تفلیس

هنگام بازگشت از خیابان روستاولی از کوچه G.Chanturai از سراشیبی تندی به سمت پارک " 8 آوریل " رفتیم . در اینجا کمی استراحت کردیم و از منظره سرسبز پارک لذت بردیم .

در مقصد بعدی به جایی رفتم که به شخصه علاقه زیادی به آن دارم و در هر کشوری حتما به آن سر میزنم  یعنی بازار دست فروش ها جایی مانند جمعه بازار پارکینگ پروانه خودمان . در اینجا از اشیای قدیمی گرفته تا نقاشی و عتیقه جات و مدال های افتخار و لباس های سربازی میتوانید پیدا کنید .

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

در گرجستان هم بازی تخته نرد بسیار رواج دارد و در کوچه خیابان مردان پیر و جوانی را میبینید که در حال بازی اند .

باغ گیاه شناسی:

سفرنامه تفلیس

سفرنامه تفلیس

باغ گیاه شناسی تفلیس از جاهایی است که به شخصه فکر میکنم هر توریستی باید از آن دیدن کند . از نظر موقعیت جغرافیایی اینجا بسیار نزدیک هاستل ما بود و دسترسی به آن بسیار آسان بود . برای همین در طول اقامت مان دوبار به این جای رویایی و زیبا رفتیم . انواع درختان سرسبز و زیبا و مهم تر از همه یک آبشار در محیط باغ قرار دارد . نکته جالبی که توجهم را جلب کرد این بود که در محوطه باغ در هیچ جا چیزی به نام زباله ندیدیم و همین نشان میدهد که به خوبی از این باغ مراقبت میشه و مردم و مسئولان اهمیت آن را میدانند .

قلعه ناریکالا :

سفرنامه تفلیس

نمای دور قلعه از شب

سفرنامه تفلیس

این قلعه تاریخی در قرن 4 میلادی بنا شده و در طول تاریخ با تغیررات فراوانی روبرو بوده در بنای حال حاضر یک کلیسای کوچک داخل قلعه وجود دارد که به عنوان محل عبادت برای عموم آزاد است . همانجا یکی از جوان های گرجی را گیر آوردیم و از آن خواستیم تا کمی درباره قلعه به ما اطلاعات بدهد او هم اگرچه خیلی مشتاق به نظر نمی آمد اما توضیح داد که ناریکالا (Nari kala) به معنای قلعه کوچک است . منظره از اینجا فوق العاده زیباست و پیشنهاد میدهم کمی در اینجا بایستید و از هوای تازه و منظره بینظیر شهر تفلیس لذت ببرید .

از میدان آزادی میتوانید با تله کابین های کوچک به اینجا بیاید .

نکته : شب ها قلعه تعطیل میشود و دیگر اجازه ورود ندارید پس بهتر است در تور گرجستان بازدید از این مکان زیبا را در برنامه صبحتان قرار دهید .

سفرنامه تفلیس

در نزدیکی قلعه میتوانید از مجسمه "مادر گرجستان" دیدن کنید . اگر به ارمنستان سفر کرده باشید این مجسمه برایتان بسیار آشنا خواهد بود !

پارک  Mtatsminda :

سفرنامه تفلیس

پارک Mtatsminda در مرتفع ترین نقطه شهر قرار دارد و یک پارک چند منظوره است . داخل پارک جنگل ، شهر بازی ، رستوران ، کافه و ... است . برای رسیدن به اینجا میتوانید از تله استفاده کنید . حتی اگر با ماشین شخصی خودتان هم بیایید از یک جایی به بعد باید ماشین را در پارکینگ بگذارید ئ باقی مسیر را پیاده طی کنید .

سفرنامه تفلیس

مجسمه های حلبی داخل پارک

2- 3 روز برای گشت کامل تفلیس کافی است اگرچه من همه را به طور خلاصه توضیح دادم اما زمان و مسافت بین این مکان ها فاکتور مهمی است .

به عنوان یک نکته باید بگم که در گرجستان مثل ایران چون از تاکسیمتر استفاده نمیکنند برای همین قبل از سوار شدن و حرکت کردن چون هاتون روبزنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید . من به شخصه برای مسافتی نسبتا طولانی 5 لاری و برای مسافت هاستل تا فرودگاه که چیزی حدود 17 کیلومتر بود 15 لاری پرداختم .

به عنوان نکته آخر باید بگم که من تنها مهم ترین و برجسته ترین مکان های دیدنی تفلیس را معرفی کردم و در هتل ها میتوانید انواع تور تفلیس را پیدا کنید . همچنین در جای جای شهر مکان هایی با اسم " I love Tbilisi" هست که میتوانید از اینترنت wifi رایگان استفاده کنید .

امیدوارم از سفرنامه گرجستان ما لذت ببرید و بتوانید از این اطلاعات در تور گرجستان تفلیس خود استفاده کنید.

 

نوع مطلب :
برچسب ها : تور ارزان کوتایسی، تور نوروزی باتومی، تور نوروزی تفلیس، تور ارزان گرجستان، قیمت تور گرجستان، تور ترکیبی گرجستان، تور تفلیس باتومی،
لینک های مرتبط :
شاد باش
جمعه 20 فروردین 1395
پنجشنبه 31 مرداد 1398 08:05 ق.ظ
i http://cialisles.com/ cialis 20 mg best price; today come comprare cialis senza ricetta http://cialisles.com and
cialis;
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:22 ب.ظ
definitely nothing [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]over the counter
viagra walmart[/url] under usual
new charity generic Viagra walmart Pharmacy ever wine
چهارشنبه 30 مرداد 1398 08:28 ق.ظ
sildenafil only works sometimes where to buy viagra
over the counter http://www.viagrapid.com/ best generic viagra websites home substitute for sildenafil
سه شنبه 29 مرداد 1398 04:49 ق.ظ
can you buy sildenafil over the counter in uk viagra sale supplements to take
with sildenafil
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:58 ب.ظ
reviews for generic viagra http://viagenupi.com/ cheap sildenafil.
sildenafil wikipedia the free encyclopedia.
دوشنبه 28 مرداد 1398 04:21 ق.ظ
loud dream https://tadapox.wixsite.com/silagra buy silagra 100mg, widely package
fast text buy silagra 100 mg pills equally newspaper
دوشنبه 28 مرداد 1398 02:15 ق.ظ
how long do you last with tadalafil http://cialisles.com/ http://cialisles.com/
یکشنبه 27 مرداد 1398 12:56 ب.ظ
sildenafil and energy drinks http://triviagra.com/ triviagra.com
دوشنبه 12 فروردین 1398 02:22 ق.ظ
great website , plenty of useful inforamtion here..im very happy that i came across this duirng my hunt for something concerning this
پنجشنبه 8 فروردین 1398 03:17 ق.ظ
levitra where to buy
viagra without a doctor prescription
cheap cialis usa
جمعه 8 دی 1396 10:26 ب.ظ
اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
عالیییی بود
پنجشنبه 13 مهر 1396 12:22 ب.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر
اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار دهید
سه شنبه 11 مهر 1396 11:38 ق.ظ
مناقصات تجهیز سالن های آمفی
تئاتر، سینما، جلسات
یکشنبه 2 مهر 1396 10:06 ق.ظ
خیلی خوب بود ممنون
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:16 ق.ظ
Thank you for another excellent article. Where else may anybody get that kind
of information in such a perfect means of writing? I've a presentation next week, and I'm at the
look for such info.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:19 ق.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying
your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any points for newbie blog writers?

I'd certainly appreciate it.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 02:59 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very
hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.
I must say you've done a amazing job with this.

Additionally, the blog loads extremely quick for me on Safari.
Superb Blog!
جمعه 6 مرداد 1396 07:20 ق.ظ
Amazing! Its actually amazing paragraph, I have got much clear idea about from this paragraph.
شنبه 31 تیر 1396 08:09 ق.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running
off the screen in Firefox. I'm not sure if this is
a format issue or something to do with internet browser compatibility but I
thought I'd post to let you know. The style and design look great though!
Hope you get the problem solved soon. Many thanks
شنبه 31 تیر 1396 04:58 ق.ظ
What i do not realize is in truth how you are now not really a
lot more smartly-appreciated than you might be right now.

You are very intelligent. You realize thus significantly with regards to this
subject, made me for my part imagine it from so many various angles.

Its like men and women aren't fascinated except it is one thing to do with Woman gaga!

Your own stuffs excellent. All the time care for it up!
شنبه 3 تیر 1396 04:29 ب.ظ
Inspiring quest there. What happened after? Good luck!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 07:53 ب.ظ
Thanks for finally writing about >کواهینامه اس اس ال کومودو -
comodo ssl certificate - تور گرجستان تفلیس
<Liked it!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 09:47 ق.ظ
Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this website.
جمعه 26 خرداد 1396 10:27 ب.ظ
Hi, i think that i noticed you visited my weblog thus i came to go back the choose?.I'm trying to in finding things to
enhance my site!I assume its adequate to use a few of your
ideas!!
دوشنبه 22 خرداد 1396 11:34 ق.ظ
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I
stumbleupon every day. It's always useful to read through content from other
writers and use a little something from their web sites.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 06:08 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on تور. Regards
دوشنبه 1 خرداد 1396 04:12 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is really pleasant.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 04:49 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate
to this fantastic blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share
this blog with my Facebook group. Talk soon!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 07:44 ق.ظ
That is very fascinating, You're an overly professional blogger.
I've joined your feed and look ahead to seeking extra of your great post.
Additionally, I've shared your website in my social networks
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 03:12 ب.ظ
If you would like to improve your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most
up-to-date news update posted here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی